JAKI MASZT WYBRAĆ ALUMINIOWY CZY Z KOMPOZYTU?

Przed nami zbliżające się święto Wojska Polskiego. Każda okazja wymaga odpowiedniego udekorowania. Idealnym a zarazem uniwersalnym rozwiązaniem jest maszt flagowy. Jego koszt jest niewielki i może być zarazem wykorzystany do wywieszenia reklamy jak i celebrowania świąt umieszczając na nim flagę narodową.

Jaki maszt wybrać?

Rynek masztów w Polsce jest bardzo szeroki, spotkać można maszty aluminiowe, maszty kompozytowe. Czym zatem kierować się, wybierając odpowiedni maszt dla siebie? Czy patrzeć tylko na cenę, czy są inne ważne kryteria, który maszt powinien spełniać? 

Jak już zdecydujemy się na zakup masztu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które na pewno pomogą w doborze odpowiedniego produktu i pomogą odpowiedzieć na pytanie z jakiego materiału maszt wybrać?

Zacznijmy od tego, 

  • czy chcemy, aby ekspozycja flagi była uzależniona od podmuchów wiatru czy ma być stale rozpostarta?
  • czy flaga ma być wciągana i opuszczana za pomocą linki zewnętrznej wiązanej do knagi, za pomocą linki schowanej w maszcie czy wciągarką?
  • czy maszt ma mieć kształt cylindryczny czy stożkowy? 
  • jak długo planowane jest użytkowanie masztu?
  • czy maszt ma być posadowiony na stałe, czy ma być masztem przenośnym? 

 

Z jakiego materiału wybrać maszt?

Zarówno maszty aluminiowe jak i kompozytowe posiadają zalety przemawiające za ich wyborem. Najważniejsza różnica między nimi jest taka, iż maszt kompozytowy jest trwalszy, dlatego gwarancja na łamliwość rury wynosi aż 25 lat. Ponadto zaletą kompozytu jest fakt, że materiał ten jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i korozję oraz nie posiada wartości złomowej.

Nie należy jednak przekreślać masztów aluminiowych, które również posiadają mnóstwo zalet. Maszty segmentowe mają tą przewagę nad kompozytowymi stożkami, że transport ich jest dużo wygodniejszy. Paczka z masztem ma wymiar 380 cm dzięki czemu możliwe jest przewożenie ich firmą spedycyjną bądź nawet na dachu samochodu osobowego. Dzięki budowie segmentowej możliwe jest także średnic segmentów rur do potrzeb klienta.

 

Maszt aluminiowy czy  z kompozytu? 

Różnic między masztami z kompozytów a aluminium jest sporo, jednak najistotniejsze zebrane zostały w poniższej tabeli. 

Maszt aluminiowy

Maszt kompozytowy

Dostępne wysokości i waga rur

segmenty (6-12m); waga 7 do 22 kg

stożki (6-12m): 8-25 kg

Maxima (13-22): 47-170 kg

Grubość ścianki

2-3,5mm

stożkowy 3,5-4mm

Maxima 6mm

Ilość segmentów

2-4 w zależności od wysokości

stożkowy 1 segment

Maxima 2 segmenty

Gwarancja

10 lat na łamliwość masztu, 10 lat na powłokę masztu, 2 lata na wszystkie elementy masztu

25 lat gwarancji na łamliwość masztu, 2 lata na wszystkie elementy masztu

 

Podstawowy – aluminium;

Pozostałe kolory – wg palety RAL (dodatkowa opłata)

Podstawowy – biały;

Pozostałe kolory – wg palety RAL (dodatkowa opłata)

 

Czy maszt z kompozytu jest dużo droższy od masztu aluminiowego?

Porównując oba maszty wydawać by się mogło, że maszt kompozytowy, ze względu na jego 25 letnią żywotność będzie dużo droższy od masztu aluminiowego. Tak się składa, że maszt kompozytowy im wyższy – tym cena liczona za metr rury niższa. W przypadku aluminium mamy odwrotnie – do wyższych masztów konieczne jest zastosowanie rur o większych średnicach i grubości ścianek co przekłada się na cenę. Maszty niskie – 6 i 8 metrowe są nieco tańsze w wykonaniu z aluminium, maszty 10 i 12 metrowe korzystniej wychodzą w wersji kompozytowej. Różnica ta jest jednak niemal niezauważalna. 

Planując zakup masztu flagowego należy potraktować jako inwestycję nie tylko mającą na celu eksponowanie reklamy firmy, ale także możliwość uczestniczenia w wydarzeniach państwowych czy traktując go jako element architektury miejskiej.