JAK DOBRAĆ FLAGĘ DO WIELKOŚCI MASZTU?

Dobór odpowiedniego wymiaru flagi do masztu gwarantuje, że będzie się ona estetycznie prezentować a maszt będzie służył przez bardzo długi okres czasu. Posiadamy w ofercie szeroki asortyment masztów flagowych, dlatego kwestia doboru odpowiedniego masztu i flagi do niego nie powinno stanowić dużego problemu, bo wybór jest na tyle szeroki, że dla każdej potrzeby klienta jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni maszt i flagę.

Rodzaje masztów flagowych.

Produkowane przez nas maszty flagowe wykonane są z aluminium lub kompozytu. Maszty aluminiowe są masztami segmentowymi, składają się z dwóch lub trzech rura aluminiowych. Rury są wykonane z wysokiej jakości aluminium polskiej produkcji, powierzchnia zabezpieczona jest anodą techniczną w kolorze naturalnym. Maszty kompozytowe to maszty stożkowe, standardowo występują w kolorze białym. Maszty te w całości produkowane są przez nas. Maszty kompozytowe i aluminiowe dostępne są w 3 wersjach: najprostszej wersji Standard z linką na zewnątrz przeznaczonej głównie dla flag narodowych, wersji Super z linką schowaną w maszcie – idealne rozwiązanie zarówno dla flag narodowych jak i flag reklamowych. Maszt Superwindtracker jest masztem typowo reklamowym, posiada ramię na flagę która jest stale wyeksponowana. Maszt posiada jeszcze jedną zaletę – ramię jest ściągane, dzięki czemu można go szybko przerobić na maszt Standard w celu umieszczenia na nim flagi państwowej.

Jaka flaga jest odpowiednia dla danego typu masztu?

W zależności od wybranego rodzaju masztu, zaleca się dobór innego rodzaju flagi.

Dla masztów wersji Standard i Super, zaleca się dobór flagi poziomej. Przyjęło się, że długość flagi powinna mierzyć ¼ wysokości masztu flagowego. Warto pamiętać także o tym, iż wieszając flagę narodową ważne jest zachowanie proporcji wymiarów boków wynoszącej 5:8.

Kupując maszt w wersji Super lub Superwindtracker, z przeznaczeniem na flagę reklamową, nie ma odgórnych przepisów które regulowałyby wymiary flag. Przyjęło się, że flaga ma mniejszą długość niż ⅓ wysokości masztu a szerokość nie jest większa niż 150 cm. Ograniczenie szerokości wynika z długości ramienia windtrackera, które zaprojektowane jest pod ten wymiar. Jeśli wybrana zostanie flaga o mniejszej szerokości, możliwe jest dopasowanie do niej długości ramienia.

Jakie są zalecane rozmiary flagi do poszczególnych wysokości masztów?

Kupując maszt flagowy warto zapoznać się z kartą katalogową i kartą gwarancyjną, z dokumentów tych wynikają wymiary flag rekomendowane dla poszczególnych rodzajów i wysokości masztów oraz informacja o prędkości wiatru, kiedy to zalecane jest opuszczenie flagi. Dla masztów aluminiowych segmentowych w wysokości od 6 do 8m rekomenduje się zastosowanie flagi o maksymalnym wymiarze 4,2 m2 dla masztów od 9 do 12m wymiar ten to już aż 6m2 powierzchni reklamowej. Dla masztów kompozytowych, wymiar dla masztów wysokich jest jeszcze większy, maszty 10 do 12m mogą mieć zastosowaną flagę o powierzchni aż 7,5 m2!

O czym należy pamiętać, wieszając flagę narodową? 

Mogłoby się wydawać, że umieszczenie na maszcie flagi narodowej nie różni się niczym od wywieszenia flagi reklamowej. Są jednak przepisy prawa, które jasno określają jak powinno się traktować flagę w barwach narodowych. Należy przede wszystkim dbać o godne eksponowanie takiej flagi, nie powinna być ona brudna, pognieciona czy postrzępiona. Flaga ta ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami przy wciągnięciu na maszt, opuszczana jest jako ostatnia. Przyjęto, iż przy brzydkiej pogodzie czy w dni deszczowe flaga powinna być zdjęta, aby nie została uszkodzona przez silne wiatry czy deszcze. Nie powinno się także umieszczać na niej żadnych napisów ani rysunków. 

W momencie podjęcia decyzji o zakupie masztu flagowego warto zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie i dobór takiego produktu, który spełni nasze wymagania. W razie problemów możemy pomóc w doborze odpowiedniego masztu, wymiaru flagi oraz pomoc w opracowaniu idealnego projektu flagi reklamowej.